ליסינג פרטי – למי זה מתאים?

ליסינג פרטי – למי זה מתאים?

מדי יום נמכרות מאות מכוניות בישראל בשיטת ה"ליסינג הפרטי". מדובר בשיטת קנייה אמריקאית במקורה, שכבשה את ישראל בסערה לפני קצת יותר מעשור. בסיס השיטה – הקלה על אדם אשר רוצה לרכוש רכב חדש/משומש ואין ידו משגת מהסכום הכולל הנדרש לתשלום. למי בדיוק מתאימה השיטה ומדוע היא כל כך מומלצת לרבים? להלן כל המידע בנושא.

כיצד עובדת שיטת הליסינג הפרטי?

בליסינג פרטי, משלם הרוכש סכום ראשוני ואת היתרה בתשלומים (חברות מכירת רכבים רבות אף מציעות שיטה הפוכה – קודם תשלומים ורק בסוף תשלום שארית הסכום). בתום התקופה שהוקצבה מראש, לרוב 3 או 5 שנים, יכול הרוכש לבחור בין החלפת הרכב בדגם חדיש יותר (כשהחברה המוכרת מתחייבת לרכישת הרכב בחזרה) או להפוך לבעליו החוקיים של הרכב. חשוב להדגיש שבתקופת הליסינג, כל הוצאות התחזוקה השוטפות נופלות על ידיו של הרוכש. למידע נוסף קיראו על פמה מימון לרכב.

האם השיטה מתאימה לכולם?

כאמור, השיטה הצליחה לכבוש עשרות אלפי ישראלים. אך האם היא באמת כדאית לכולם? ובכן, לא בהכרח. לשיטה יתרונות וחסרונות, ועליהם נדון מייד. עם זאת, נבהיר כבר עכשיו כי ברובם המכריע של המקרים, סכום התשלום הכולל של הרכב המדובר יהיה גבוה יותר בשיטה זו מאשר ברכישה רגילה בתשלום חד פעמי. הפער עשוי להגיע לאלפי שקלים. לפיכך, אם ברשותכם סכום הכסף הדרוש לרכישת רכב החלומות שלכם, ייתכן כי שיטת הליסינג מיותרת עבורכם. לשם ההמחשה, ניקח רכב שמחיר המחירון שלו 50 אלף ₪. ברכישה מאדם פרטי, סביר להניח כי תשלמו סביב 47 אלף. בליסינג פרטי, תשלמו 20 אלף מקדמה ועוד 29 תשלומים של 1,050 ₪ (ה-50 ₪ בגלל הריבית), כך שתשלמו למעלה מ-52 אלף שקלים. אגב, גם אם תבחרו ברכישת רכב באופן עצמאי באמצעות קבלת הלוואה, קרוב לוודאי שתשלמו פחות (מ-52 אלף ₪, במקרה הזה), שכן המימון באמצעות הליסינג הפרטי הוא, לרוב, היקר ביותר.

ליסינג פרטי – יתרונות וחסרונות

אך כמובן, שלשיטה גם יתרונות רבים שהופכים אותה לפופולארית יותר ויותר. הנה המרכזיים שבהם:

  • אפשרות רכישת רכב מעבר לתקציב הנמצא ברשותכם.
  • העדר תלות בגורמים בנקאיים לצורכי הלוואה.
  • שקט נפשי לגבי מכירה עתידית של הרכב בתום תקופת התשלום.
  • ביטוחים, תיקונים, טיפולים מוזלים (רלוונטי לשיטת הליסינג הפרטי התפעולי).
  • הידיעה כי רכשתם רכב ממקור אמין ומוסמך. הרכב עבר בדיקות, רישומים ויש לכם למי לפנות במקרה של תקלות. שוב, שקט נפשי יחסית לרכישת רכב מאדם פלוני.

החסרונות הבולטים של השיטה, בנוסף למימון היקר יחסית, הם:

  • העובדה כי הרכב לא באמת שלכם בתקופת ההחכרה.
  • הגבלת קילומטראז' שקיימת לעיתים קרובות (סביב 20 אלף לשנה).
  • אבזור ואמצעי בטיחות פחותים לעומת רכישה פרטית 'רגילה'.
  • היכולת להתחרט במהלך תקופת ההחכרה לא קיימת / גוררת קנסות גבוהים.

לסיכום, ליסינג פרטי היא שיטה מצוינת המתאימה לאנשים מסויימים. כאלו שאין ברשותם סכום כסף גדול לרכישת רכב, כאלו שיעמדו בהוצאות אחזקה חודשיות, כאלו שלא מחפשים להחליף רכב כל חצי שנה וכאלו שחיים בשלום עם הפסיכולוגיה של רכב שלא רשום על שמם. אם אתם מאלו, ליסינג פרטי מצוין עבורכם. קנייה נעימה!

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט