איך מקבלים פטור מהיטל השבחה?

כל מי שמחזיק ברשותו נכס ומתכוון למכור אותו, יודע שעליו לבחון אילו מסים הוא יצטרך למדינה על העסקה. לעיתים מדובר על סכומים משמעותיים אשר מקזזים באופן דרמטי את הרווח שהוא יכול להשיג בעקבות המכירה. 

אחד המסים שהמדינה גובה הוא היטל השבחה. הרעיון של מס זה, הוא שבעל נכס או קרקע אשר מבקשים למכור אותם, נהנו מעליית הערך של הנכס בעקבות התפתחויות שהתרחשו באזור, ולכן הם צריכים לשלם על כך.  

ערך ההיטל נקבע הוא חמישים אחוז משווי ההשבחה. כלומר, אם ערך הנכס עלה נניח ב-100000 דולר, אז יהיה צורך לשלם חצי מהסכום הזה כהיטל השבחה. זאת בהנחה ולא מצליחים לקבל פטור מהמדינה. 

ישנם גורמים שונים אשר יכולים לקבל פטור מהיטל השבחה במצבים מסוימים. לפני שמבצעים את העסקה ומשלמים את ההיטל, רצוי לבדוק זאת באמצעות גורמים מוסמכים, כמו למשל שמאי מקרקעין בקריות, על מנת שתוכלו לחסוך את הטרחה וכמובן את סכומי הכסף המשמעותיים שתצטרכו לשלם עבור ההיטל. 

מי יכול לקבל פטור היטל השבחה?

על פי הוראות הממשלה, מי שמוכר נכס בשכונת שיקום, נכס בשכונות שעברו פינוי בינוי על פי חוק, מי שזכאי לתוכניות סיוע של משרד השיכון, אזורים שהמדינה הגדירה כפטורים מהיטל השבחה, נכסים שעברו שינוי בעקבות התאמות נגישות, השבחה בעקבות בניית ממ"ד, עסקים בתחומים מסוימים, וכן במידה והתברר שהיו תקלות בשימוש בנכס או מהיבטים שונים על פי הודאת הוועדה המקומית לתכנון. 

בחלק מהמקרים הפטור מגיע אוטומטית ואז אין צורך לשלם את ההיטל. במקרים אחרים, יש לבחון היטב כיצד ניתן לקבל אותם, וייתכן מאוד ויהיה צורך להגיש בקשה מפורטת בנושא. חושב לציין שרשימת הפטורים מתעדכנת מעת לעת, ולכן יהיה צורך לבחון אותה בשביל לוודא אם אנחנו זכאים או לא.

לפרטים פנו אל שמאי מקרקעין בצפון