טיפול בחרדת נהיגה

טיפול בחרדת נהיגה

כעשרה אחוזים מהאכלוסייה בארץ סובלים מפוביה הנקראת חרדת נהיגה. לא הרבה מכירים את המונח הזה אבל אלה שסובלים ממנו לא מסוגלים לעלות על ההגה או לנהוג ולהיות מותקף במחשבות רבות על המוות, רעידות ידיים, דפיקות לב חזקות ופחד רב. חרדות נהיגה יכולות להיות לכל אחד אפילו כשיש בידו רישיון נהיגה כבר כבר שנים טובות, מה זה חרדת נהיגה? איך מטפלים בה?.

מהי חרדת נהיגה ואיך היא מתבטאת

חרדת נהיגה יכולה לקרות לכל אחד העולה על ההגה ויש השואלים את עצמם למה זה קורה וממה זה נובע אך לא יודעים מה לענות אך לפעמים החרדה נובעת מטראומה קודמת שקרתה לבן אדם כמו תאונת דרכים, בין אם זה קרה כשהוא נהג או ישב בכסא ליד. חרדת נהיגה הוא מצב שבו אדם יושב מאחורי ההגה גם אם נהג בעבר, עבר טסט ונהג כמה פעמים בחייו ומתחיל להרגיש סיפטומים מוזרים כמו זיעה ורעידות בידיים, פעימות לב חזקות, הרגשה של התאבנות ואי אפשרות לזוז ומחשבות של מה הולך להיות עכשיו וציפייה למוות.

מה טיפול בחרדת נהיגה כוללת

חרדה זו הנה דבר מוכר ונפוץ והשיטות לעזרה הן רבות. החרדה נחשבת בעיה תראומטית ובנוסף גם פסיכולוגית. לשם כך הטיפול יכול לעשות בעזרת הוצאת המחשבות השליליות של האדם ולהדריך אותו איך לחשוב מחשבות טובות בזמן שהוא נוהג. שיטה אחרת לעזרת החרדה היא לשבת מאחורי הגה עם מטפל היושב בכסא ליד ולאט לאט להתחיל לנהוג אך במקום ריק מאדם וממכוניות ולתת הרגשת ביטחון ושכלום לא יקרה בעת נהיגתו. לאחר כמה מפגשים של נהיגה בשטחים ריקים, לאט לאט ינהג האדם במקומות ההומים במכוניות כשלצידו ישב המטפל וישגיח על כל תנועותיו ויבחן את המצב.

האם טיפול בחרדת נהיגה באמת מצליח

אדם הנמצא בחרדת נהיגה ברוב המקרים ובכמעט כולם לא יצליח לנהוג לבדו. אנשים המתמחים בפסיכולוגיה ובמצבי חרדה ובפרט חרדת הנהיגה, יכולים להנחות את האדם לחשוב ששום דבר לא יקרה לו, להחדיר לו מחשבות חיוביות ולהעברת הרגשת ביטחון על הכביש עד כשיוכל לנהוג לבד.

חרדת נהיגה הנה דבר מוכר ונפוץ גם לאנשים עם רישיון נהיגה וגם כאלה שרק מתחילים ללמוד. החרדה כוללת זיעה ורעידות בידיים, סחרחורות, דפיקות לב גבוהות, מצב מאובן ומחשבות של מוות. חרדה זו נגמרת מטראומות קודמות או קורות בלי סיבה כלל. טיפול בחרדת נהיגה הנה מצליחה ועובדת ונותנת לביטחון שלם לנהג החרדתי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט