דברים שחשוב לדעת על גיר רובוטי

דברים שחשוב לדעת על גיר רובוטי

גיר רובוטי נמצא ברבים מהרכבים מהדור החדש. מה זה גיר רובוטי ומה ההבדל בינו לבין תיבות ההילוכים האחרות? והאם ההבדל בין גיר רובוטי לשאר תיבות ההילוכים משנה לנהג?

הביקוש העולה לרכבים חסכוניים בדלק וידידותיים יותר לסביבה מוביל את יצרני הרכב לחפש פתרונות טכנולוגיים מתקדמים ולייצר דגמים משוכללים יותר ויותר, שעונים על הדרישות החדשות. אחד מאותם חידושים שנולדו עקב הצורך ברכבים חסכוניים בדלק ופחות מזהמים הוא תיבת הגיר הרובוטי.

מה זה גיר רובוטי?

גיר רובוטי הוא הוא גיר ידני רגיל (לא אוטומטי) ללא דוושת מצמד – קלאץ', אשר נשלט על ידי רובוט.

ההבדל בין גיר רובוטי לגיר ידני רגיל הוא שברכב עם גיר רובוטי הרובוט אחראי על החלפת ההילוכים במקום הנהג. הרובוט דואג להכנסת המצמד לפעולה ולהעברת הילוך, בהתאם להוראות המחשב השולט בו.

ביצועי הרכבים הולכים ומשתפרים במידה רבה הודות לחידושים הטכנולוגיים התדירים, אך בד בבד, מורכבות הגירים הרובוטיים מביאה עמה גם בעיות חדשות, שלא היו ידועות בגירים מהדור הישן. מה היתרונות של גיר רובוטי ואילו בעיות נפוצות בגירים רובוטיים חשוב להכיר?

היתרונות של גיר רובוטי

צריכת דלק מופחתת:

ברכב עם תיבת הילוכים אוטומטית צריכת הדלק גבוהה יותר מאשר ברכב עם גיר רגיל. הסיבה העיקרית לכך היא העברות ההילוכים התכופות וההכרח להגיע לכמות מסוימת של סיבובים לדקה – סל"ד, בכדי להעלות או להוריד הילוך.

שילוב בין הנוחות של גיר אוטומטי ליתרונות של גיר רגיל:

גיר רובוטי למעשה לוקח את הטוב מכל העולמות, ומשלב את הנוחות שמציע גיר אוטומטי יחד עם היתרונות של גיר רגיל: המחשב ששולט בגיר הרובוטי מחשב את החלפות ההילוכים בצורה נכונה יותר מהנהג, תוך שהוא מתחשב בעומס המהירות, ובשמירה על צריכת דלק ואורך חיי המכלולים.

בגיר רובוטי, עלות ההרכבה והתיקונים זולה יותר.

בעמידה עם הרכב בפקק תנועה אין צורך בשימוש ברגל שמאל:

בזמן פקקי תנועה, גיר רובוטי מבטל את אחריות הנהג על השימוש במצמד, והשימוש ברגל שמאל בכלל.

גיר רובוטי מזהם פחות, ויותר ידידותי לסביבה.

גיר רובוטי – תקלות נפוצות

יחד עם שיפור ביצועי הרכב הודות לחידושים הטכנולוגיים התדירים – מורכבות הגיר הרובוטי הביאה עמה בעיות חדשות שלא מוכרות בגירים מהדור הישן. הבעיות העיקריות של גיר רובוטי הן בעיות חשמל ורובוטיקה, אך קיימות גם בעיות בלתי נשלטות אשר נגרמות עקב בלאי טבעי.

חלק מהבעיות הללו הן בעיות "טבעיות" הנגרמות עקב בלאי טבעי, כגון:

  • שחיקת גלגלי השיניים
  • סדקים
  • נזילת שמן גיר
  • חדירת מים לגיר

סימנים לבעיות בגיר שחשוב להכיר:

שמתם לב לאחת מהתופעות הללו? כנראה שמדובר בבעיה בגיר:

  • ההילוך לא עובר
  • ריח שרוף
  • נורה נדלקה
  • תחושת החלקה או "מכות" קלות

גיר רובוטי – תיקון תקלות

יש שיבות רבה לאיתור מקדים של התקלה בגיר הרובוטי. מדוע? מכיוון שאיתור מוקדם של התקלה יאפשר טיפול נקודתי, בעלות נמוכה בהרבה מאשר תיקון של תקלה עמוקה ורצינית יותר.

הגיר הרובוטי הוא חלק מורכב ועדין ברכב, ושיפוץ או תיקון של גיר רובוטי צריך להיעשות בידיים מנוסות ומקצועיות. טיפול לא מקצועי בגיר, התקנה שנעשית באופן לא נכון או שימוש בחלקים לא איכותיים – יוביל למאמץ יתר של מערכת הגיר, להיחלשות החומרים ועלייה בצריכת הדלק עד למצב של קריסה מוחלטת של מערכת הגיר. מצב כזה הוא מצב שעלול לסכן את בטחון הנהג והנוסעים ברכב. לכן חשוב למסור את הטיפול בגיר אך ורק למומחים בעלי ניסיון. טיפול מקדים בתקלה, במוסך מומחה יבטיח את הארכת חיי הגיר ומניעת מצב מסכן חיים אפשרי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט