מישהו יודע מה זה פלתד?

מישהו יודע מה זה פלתד?

פלתד, ראשי תיבות של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כבר משנת 1975. מה אומר החוק? לרוב עוסק בפיצוי לנפגעי תאונות דרכים בישראל. למעשה, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בא להבטיח למעשה כי כל נפצע תאונות דרכים לא יצרך להוכיח אשם בדרך כזו או אחרת, כלומר? אין הוכחת  אשם כך שכל נפצע תאונות דרכים יפוצה בהתאם. לשם כך, הוטלה אחריות על נהג המעורב בתאונה ומכאן שכל נהג מחויב להצטייד בהתאם בתעודת חובה המגנה מנזקי גוף שלו ושל נפגעים ברכבו.

כפי שהבנתם, הרציונל העומד מאחורי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הוא לתת פיצוי מהיר כמה שניתן לנפגע מתאונת הדרכים. את הפיצוי המהיר מייחסים לאחריות מוחלטת שכאן למעשה אין ערעורין על "מי אשם" ואין השפעה של אשם תורם אלא אם מדברים על מקרים שנגרמו במזיד.

מה עוד מציע חוק הפלתד?

אם תשאלו כל עורך דין תאונות דרכים לגבי זה, שהרי החוק מרחיב ונותן הגנה לגבי כל חבות הנובעת מהחוק ומכסה למעשה כל נזק שייגרם חלילה על ידי משתמש הרכב. ההסדר הזה מגן למעשה על כל מי שנפגע בתאונה ויוכל להיפרע מנזקו כאשר לא נדרש ממנו להיסחב שנים בבתי משפט ולנסות להשיג את מה שמגיע לו נוכח הפציעה שחווה.

ומה עושים במקרים שהפוגע איננו ידוע?

במקרים הללו, מעניק החוק את קרנית, "קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים" המתייחס למצבים בהם הנפגשים נפגעו בתאונות בהן הנהג איננו ידוע- כאמור מצבים של פגע וברח. גם במצבים בהם הנהג הפוגע נסע ללא תעודת ביטוח חובה הינם מצבים שיש לשייך אותם לקרן המגוננת על הנפגעים שאינם אשמים במצב אליו נקלעו. כאמור, גם כאן מדברים על פיצוי מהיר לכל נפגע ללא הוכחת אשם וללא המתנה מיותרת ומייגעת.

לסיכום, חוק הפלתד למעשה מסיר הוכחת אשם מאנשים שנפגעו בתאונות דרכים ולכאורה "היה להם ולו אשם חלקי". באמצעות החוק הנ"ל נפגעי תאונות הדרכים אינם צריכים להוכיח כל אשם ולקבל את הפיצוי המגיע להם במהירות האפשרית ולא עיכובים מיותרים. צריכים עורך דין תאונות דרכים מקצועי?

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה

סגירת תפריט