עין

עיניים יבשות מפריעות לכם בנהיגה? יש דרכים לטפל בזה!

מה הטיפולים ליובש בעיניים?

 יובש בעיניים ואי נוחות בעיניים הן למעשה התלונות השכיחות ביותר בהקשר לעיניים, יותר מבעיות וקשיי ראייה למשל. כאשר אנו אומרים יובש בעיניים, הכוונה היא פחות לתופעות זמניות המושפעות מגורמים חיצוניים – למשל חשיפה לכלור בבריכות שחייה, מזג אוויר שרבי, רוחות עזות וכיוצא באלה – אלא יותר ליובש כרוני בעיניים.

עיניים יבשות באופן כרוני הן תופעה שרבים באוכלוסייה סובלים ממנה, כאשר היא מלווה באי נוחות רבה ובהשפעה לא מבוטלת על איכות החיים. הרפואה כיום מבינה הרבה יותר אודות תופעת היובש בעיניים ואפשרויות הטיפול מתרבות ומשתפרות בכל עת.

כאשר כמות הדמעות בעיניים אינה מספיקה, מסיבות רבות ומגוונות, או כאשר איכות נוזל הדמעות אינה אופטימאלית, מתפתחת תופעה של יובש כרוני בעיניים. התסמינים כוללים תחושות של שריפה, גירוד, כאב, עקצוץ, עיניים אדומות וכן הלאה. באופן כללי במקרים רבים, היובש מקושר גם למצב דלקתי. כל מי שסובל מתסמונת העין היבשה הכרונית ומיובש בעיניים עקב מצב בריאותי אחר, צריך להכיר את האפשרויות מבחינת הטיפולים ליובש בעיניים – כאשר יש היום תרופות ופתרונות הנותנים מענה קבוע ויעיל יותר מבעבר לנושא הדלקת שיפור מצב היובש בעיניים.

הימנעות מגורמי סיכון והחמרת המצב

ראשית כל חשוב להימנע מגורמי סיכון וגורמים המחמירים את מצב היובש בעיניים – זאת לצד כל טיפול רלבנטי אשר נבחר. הכוונה היא להימנעות משהייה במזג אוויר יבש או שהייה ממושכת במקומות עם אוויר יבש (מזגנים למשל מאוד מייבשים את האוויר), יש לצמצם חשיפה לרוחות על העיניים, להימנע מחשיפה לעשן או אבק בכמות רבה. רצוי להפחית את משך החשיפה למסכים ולהימנע מחשיפה לחומרים אלרגניים הרלבנטיים עבורכם.

דמעות מלאכותיות

אחד הטיפולים הנפוצים ביותר ליובש בעיניים הוא שימוש בתכשירי דמעות מלאכותיות, אלו מיועדים להחליף את הדמעות שאינן מיוצרות באופן תקין בתוך מערכת העין ולהוסיף לחות לעיניים. יש לציין כי זהו אינו טיפול של ממש במהות הבעיה אלא טיפול המספק הקלה על התסמינים. יש תכשירי דמעות מלאכותיות בצורת טיפות או ג'ל, כאשר אלו מגיעים עם חומרים משמרים או ללא חומרים משמרים.

חסימת פתחי ניקוז הדמעות

באמצעות אטמי סיליקון רפואי זעירים ופשוטים ניתן כיום לחסום את פתחי ניקוז הדמעות, כך הדמעות נשארות בעיניים לזמן ארוך יותר והשאיפה היא להפחית את תחושות היובש בעיניים. ההליך פשוט, מהיר והפיך, ומבוצע במקרים קיצוניים יותר של יובש וכאשר שימוש בדמעות מלאכותיות לא סיפק הקלה מספקת.

תרופות ייעודיות ותכשירים נוגדי דלקת

הטיפולים ליובש בעיניים כוללים גם שימוש בתכשירים נוגדי דלקת, אלו מבוססים פעמים רבות על סטרואידים ולכן השימוש בהן מחייב מרשם ומעקב רופא ועשוי לכלול תופעות לוואי. הכוונה היא להפחית את התגובה הדלקתית ואי לכך את תסמיני היובש בעיניים. כמו כן יש תרופות הפועלות נגד המצב הדלקתי ואשר מספקות מענה קבוע ויעיל לבעיית היובש הכרוני, ניתן בהחלט להתייעץ עם רופא העיניים אודות תרופות וטיפולים אלו.

בנוסף, יש גישות שונות המיישמות אלמנטים תזונתיים או של רפואה משלימה כחלק מאסטרטגיית הטיפול ביובש בעיניים.